Konwersja bazy danych 1.6 do wersji Web Platform

Dzisiejszy artykuł przeznaczony jest dla użytkowników poprzedniej wersji programu, czyli programu Bibliotekarz.NET 1.6. W przypadku gdy chcemy przenieść księgozbiór do nowego programu, niezbędna będzie operacja konwersji bazy ze starego formatu, do nowego. Teoretycznie nowy Bibliotekarz mógłby korzystać ze starej bazy danych, ale ze względu na ograniczenia dotyczące wielodostępu do baz Microsoft Access, nie byłoby to rozsądnym rozwiązaniem.

Operacja konwersji bazy jest czynnością jednorazową i jednokierunkową. Oznacza to, że wykonuje się ją tylko raz i od tego momentu należy użytkować program w nowej wersji. Oczywiście nie wyklucza to możliwości wykonania konwersji kilka razy (nadpisując nową bazę danych), ale należy pamiętać, że konwersja w drugą stronę jest niemożliwa. Jeżeli dokonamy konwersji i zaczniemy pracę z nowym systemem, to nie ma już odwrotu – powrót do wersji 1.6 oznaczał będzie utratę danych, które wprowadziliśmy do systemu przez interfejs nowej platformy.

Niezbędne narzędzia

Do wykonania konwersji potrzebny będzie nam program konwertujący. Należy pobrać go z tego linka, zapisując go na dysku, a następnie rozpakować archiwum, np. do ścieżki: C:\BibliotekarzKonwerter Konwerter może (jak każde oprogramowanie) zawierać błędy, dlatego też na stronie Pobieranie będzie umieszczony link do najnowszej wersji konwertera. Teoretycznie każdy komputer posiadający system operacyjny Windows 7 lub nowszy powinien bez problemu uruchomić konwerter. Na tych systemach, w przypadku braku pewnych komponentów systemowych wymaganych do uruchomienia, pojawi się komunikat zachęcający do ich pobrania i instalacji. Gdyby jednak występowały problemy z instalacją, proszę o informacje w komentarzach pod artykułem z podaniem wersji posiadanego systemu operacyjnego.

Wymagania przed uruchomieniem konwertera

Głównym wymaganiem jest posiadanie zainstalowanego silnika baz danych. Jeżeli jeszcze nie zainstalowaliście Microsoft SQL Server Express, to zapraszam do zapoznania się z artykułem, który tłumaczy krok po kroku procedurę instalacji.

Przygotowanie bazy 1.6 do konwersji

Baza programu w wersji 1.6 to plik o nazwie mqs.mdb. Domyślnie znajduje się on w folderze Moje dokumenty użytkownika, który zainstalował program Bibliotekarz.NET 1.6. Oczywiście jeżeli zmieniliście lokalizację pliku (i/lub jego nazwę) to odszukacie plik zgodnie z Waszymi zmianami. Jeżeli już odszukaliście plik bazy danych, to należy go skopiować do folderu, do którego wypakowaliście archiwum zawierające konwerter, czyli np.: C:\BibliotekarzKonwerter . Przykładowy rezultat jaki powinniście osiągnąć na tym etapie.

Konfiguracja Konwertera

Jeżeli nasz plik bazy danych nazywa się mqs.mdb oraz podczas instalacji silnika bazy nie zmienialiśmy żadnych ustawień (silnik jest zainstalowany na tym samym komputerze, na którym uruchamiamy konwerter), to w tym kroku nie należy nic robić.

Osoby, których plik bazy ma inną nazwę oraz dokonały instalacji Microsoft SQL Server na innym komputerze i zmieniły nazwę instancji, powinny wprowadzić poprawki w pliku DBConverter.exe.config, zmieniając nazwę pliku, nazwę bazy wynikowej, serwer docelowy i/lub dane uwierzytelniające do serwera. Zmian dokonujemy w miejscach wskazanych na grafice poniżej:

Uruchomienie konwertera

Gdy wykonaliśmy już wszystkie powyższe kroki pozostaje nam uruchomić program DBConverter.exe. W wyniku jego działania:

  • utworzona zostanie nowa baza danych (żaden plik nie pojawi się w folderze konwertera – baza utworzy się w silniku baz SQL Server)
  • zmigrowane zostaną dane ze starej bazy do nowej
  • poprawność procesu zostanie zakomunikowana stosownym komunikatem na ekranie

W zależności od wielkości księgozbioru i mocy komputera proces konwersji może trwać od kilku do kilkudziesięciu minut. Proszę uzbroić się w cierpliwość.

Na zakończenie

Życzę wszystkim udanych konwersji. Artykuł postaram się aktualizować o wykryte problemy (o ile znajdzie się ich rozwiązanie ;).

 

16 myśli w temacie “Konwersja bazy danych 1.6 do wersji Web Platform”

  1. Nie odpowiedział mi pan na pyatnie dotyczące wczytywania kart czytelniczych.

    1. Najmocniej przepraszam. Jest to niestety błąd programu, że umieszczenie kodu kreskowego koliduje z obramowaniem karty. Projektując kartę nie testowałem wyglądu z długimi numerami czytelników. W wersji Web Platform na pewno to będzie uwzględnione. Poprawki do 1.6 nie mogę obiecać ze względu na brak czasu. 

      1. A czy będzie to zmienione w nowej wersji programu ? Oraz czy styl kart czytelnicznych pozostanie taki sam ?

  2. Witam czy program posiada opcję dodania bazy danych na stronę internetową czytelni tak aby osoby odwiedzające stronę mogły zobaczyć jakie książki posiadamy ?

    1. Program w wersji Web jest przeznaczony dla cczytelników i pracowników. Jest specjalnie zaprojektowany aby umożliwić funkcjonalność, o której Pani pisze. Wersja 1.6 takiej funkcji nie posiada.

        1. Dzień Dobry,

          Planuję wydanie na marzec, więc „już” tuż, tuż.

  3. Witam,

    Właśnie miałem pytać kiedy pojawi się kolejna wersja programu. Szukam jakieś dobrej aplikacji do skatalogowania domowej biblioteki. Niestety programy zagraniczne nie oferują możliwości integracji z polskimi serwisami, a zasób polskich książek jest dość ograniczony. Czy program będzie posiadał możliwosć dodawania okładek i funkcję wyszukiwania informacji na temat ksiązki na podstawie listy numerów ISBN, bez konieczności wprowadzania jeden po drugim?

    1. Możliwość dodawania okładek pojawi się w przyszłości, ale to nie jest priorytet dla mnie – nie znalazłem dobrego źródła okładek, gdzie taka operacja byłaby zautomatyzowana. Co zaś tyczy się listy numerów ISBN, to nie bardzo wyobrażam sobie wartości użytkowej. Przecież i tak każdy ISBN może przekładać się na kilka / kilkanaście egzemplarzy plus fakt, że każdy ISBN posiada dodatkowe metadane jak lokalizacja, stan, numer inwentarzowy i są to dane unikalne per pozycja.

      1. Dziękuję za odpowiedź. Jeśli chodzi o ISBN to prawda, ale dla biblioteczek domowych jest trochę inaczej – mniej skomplikowanie – zazwyczaj jeden numer przekłada się na jeden egzemplarz ksiązki i nie ma też konieczności identyfikacji dodatkowych parametrów jak lokalizacja czy numer inwentarzowy. Chodzi mi tylko o ułatwienie importowania książek do programu – za pomocą skanera jestem w stanie szybko wygenerować listę ISBN dla posiadanych książek, a potem w programie na podstawie tych numerów odnaleźć detale i dodać do bazy. Bez względu na dostępność tej funkcji i tak czekam na pojwienie się kolejnej wersji programu.

    1. Dzień Dobry,

      Pierwsza publiczna wersja jest już gotowa. Potrzebuję trochę czasu na opis procesu instalacji. Niestety nie jest ona banalna.

      1. Witam,

        Jak idą pracę? Wszystkich swędzą palce do spróbowania nowej wersji 🙂

         

      2. Już minęło kilka miesięcy od odpowiedzi, dlatego pytam się, dlaczego nie ma nowego Bibliotekarza? Proszę o szybką odpowiedż 😀

  4. Kiedy będzie możliwość pobrania i zainstalowania Pańskiego programu?

Możliwość komentowania jest wyłączona.