Procedura instalacji silnika baz danych

Jednym z główych komponentów nowego Bibliotekarza.NET jest silnik baz danych. O komponentach z jakich składać się będzie system powstanie osobny wpis na blogu, a na razie ograniczę się do stwierdzenia "jednym z komponentów".

Silnik bazy danych jest oprogramowaniem dostarczonym przez firmę Microsoft. Jest to komponent bezpłatny. Aby pobrać i zainstalować Microsoft SQL Server Express 2014, należy utworzyć konto LIVE w usługach Microsoft. Instalacja i pobranie serwera to chyba najtrudniejszy element wdrożenia nowego Bibliotekarza.NET z punktu widzenia użytkownika. Wymagana jest minimalna wiedza techniczna, ze względu na występowanie języka angielskiego podczas procesu instalacji. Niemniej zachęcam wszystkich zainteresowanych nową wersją platformy do próby instalacji. Im wcześniej się uda, tym szybciej będzie można "przesiąść się" z wersji 1.6 na wersję Web Platform.

Osoby, które będą chciały hostować system u zewnętrznego dostawcy, nie będą musiały instalować serwera baz danych – ich odstawca już taki serwer będzie miał zainstalowany.

Aby "umilić" sam proces instalacji serwera baz danych, przygotowałem krótki dokument z opisem wymaganych czynności – krok po kroku.

Pobierz dokument opisu procesu instalacji

 

8 myśli w temacie “Procedura instalacji silnika baz danych”

  1. Czy Microsoft SQL Server jest jedynym serwerem SQL z którym będzie wpółpracować aplikacja bibliotekarz.net?

    W szczególności interesuje mnie możliwośc instalacji na systemie MariaDB.

    1. Zgodnie z zapewnieniami firmy Microsoft wspierane będą:

      • Microsoft SQL Server
      • SQLite
      • Npgsql (PostgreSQL)
      • Microsoft SQL Server Compact Edition
      • IBM Data Servers
      • InMemory (for Testing)
      • Devart (MySQL, Oracle, PostgreSQL, SQLite, DB2, SQL Server, and more)
      • MySQL (Coming Soon)
      • Oracle (Coming Soon)

      Źródło: http://ef.readthedocs.io/en/latest/providers/

      O ile są to zapewnienia MS, o tyle mam pewne wątpliwości, że każdy silnik będzie działał bez potrzeby wprowadzenia dodatkowych zmian w programie.

  2. Witam! Zapowiada się bardzo interesująco. Kiedy będzie można przetestować skrypt?

  3. Kod kreskowy na karcie czytelnika jest zbyt blisko krawędzi i się zlewa. Skutkiem tego jest nie możność wczytania przez czytnik kodów.

      1. Chodzi o karty czytelnicze, z programu 1.6.0.7 Po wydrukowaniu kod kreskowy nie jest wczytywany po prostu kod wchodzi w bok karty.

Możliwość komentowania jest wyłączona.