Dziś kolejny zestaw pytań i odpowiedzi.
Pytanie 1
Czy mogę zaimportować dane do bazy danych Bibliotekarza.NET v.1.6 z np. tabeli prowadzonej w Excel ?
Odpowiedź
Tak, jest to jak najbardziej możliwe. Program przechowuje dane w formacie bazy danych Microsoft Access 2007. Plik bazy nazywa się mqs.mdb i domyślnie znajduje się w katalogu domowym użytkownika. Firma Microsoft stworzyła różnego rodzaju mechanizmy łączenia źródeł danych w swoich produktach z pakietu Office, co może być pomocne przy konwersji. Oczywiście do osoby, która będzie konwertowała dane należy odpowiednie utworzenia skryptów, które będą pasowały do schematu danych w bazie Bibliotekarza, oraz schematu danych w formularzu Excel.
Pytanie 2
Czy będzie możliwość w tym programie podglądu ilości wypożyczeń danej ksiązki? Widziałam w skontrum podobną opcję aczkolwiek program nie potrafi odnaleźć danej kwestii. Czy ta opcja jest jeszcze w budowie?, jeśli tak to prosiłabym o podanie mniej więcej na kiedy byłoby to skończone. Pozdrawiam serdecznie i proszę o szybką odpowiedź.
Odpowiedź
Pomysł bardzo fajny i godny realizacji. Niestety program aktualnie nie posiada takiej funkcji. Odpowiadającym dla tego raportu po stronie czytelników, jest raport najaktywniejszych czytelników. Muszę przemyśleć nowy system generowania raportów, pasujący jednocześnie dla aplikacji WWW. Jeżeli to się uda, to tego rodzaju raport, będzie pierwszym do realizacji.
Pytanie 3
Czy można zmniejszyć wydruk kart bibliotecznych dla użytkowaników do proporcji kart płatniczych?
Lub dodać możliwość wyboru wielkości drukowanej karty bibliotecznej.
Odpowiedź
Program nie posiada możliwości zmiany rozmiaru wydruków – generator, z którego korzystam oczekuje stałych wartości liczbowych dla wymiarów. Pozostaje "poeksperymentowanie" ze skalowaniem wydruku za pomocą ustawień jakie oferuje drukarka. Lepszej propozycji na dzień dzisiejszy nie mam. W przyszłości, jeżeli uda się zmienić silnik raportowy na coś znacznie prostrzego, skalowanie powinno być możliwe. Niemniej nie nastawiałbym się na szybkie wdrożenie takiej zmiany, gdyż ma ona nie wysoki priorytet.
Pytanie 4
Witam serdecznie. Mam problem z otwarciem bazy przeniesionej z innego komputera bardzo bym prosiła o jakieś wskazówki jak mogę rozwiązać ten problem. Bardzo proszę o szybką odpowiedź.
Odpowiedź
W takich przypadkach zawsze działa rozwiązanie poniższe:
- uruchomić program (pojawi się komunikat problemu otwarcia bazy)
- zamknąć bazę danych poprzez menu programu (o ile jest taka możliwość)
- otworzyć bazę danych poprzez menu programu, wskazując na odpowiedni plik mqs.mdb (lub wybraną przez siebie nazwę bazy)
Problem powinien być rozwiązany. Tego typu problemy pojawiają się przeważnie, gdy oryginalny plik bazy danych zostnaie przeniesiony w inne miejsce. Program zapamiętuje ostatnią lokalizację pliku bazy i przy kolejnym uruchomieniu próbuje otworzyć bazę ze znanej mu lokalizacji.
Pytanie 5
Już kiedyś zgłaszałam mój problem, mianowicie po wydrukowaniu kart czytelnika kod kreskowy często styka się z obramowaniem karty, w efekcie czego czytnik nie rozpoznaje kodu. W związku z tym mam pytanie, czy mógłby Pan odsunąc kod od ramki (o ile jest to w ogóle wykonalne :)).
Natomiast druga sprawa to już jest bardziej i prośba i sugestia – czy karty czetelników możnaby było generować i tym samym drukować po kilka na jednej stronie (tak jak to jest zrobione w przypadku naklejek na ksiązki)?
Odpowiedź
Domyślam się, że numer czytelnika jest długim ciągiem znaków, co powoduje, że wygenerowany kod jest bardzo długi. Jest to przykład nie wystarczającego przetestowania różnych scenariuszy działania programu, w rezultacie czego powstał taki błąd i problem. Dość łatwo by było odsunąć kod kreskowy, ale zezłościć się mogą użytkowicy, którzy wydrukowali połowę kart, a druga połowa będzie miała kod w innym miejscu 😐 Niemniej postaram się usunąć ten błąd w styczniu. Co zaś tyczy się drugiego pytania, to odpowiedź brzmi: tak, ale raczej tylko w nowym mechaniźmie generowania wydruków, który nie jest jeszcze nawet opracowany.
Szanowny Panie Marek Ryński
Mam dla Pana sugestię by prze robienniu nowej aktualizacji programu Bibliotekarz. Wprowadził Pan nową funkcję by to program sam automatycznie przenumerowywał liczbę książek wprowadzonych do pragramu po usunięciu jakiejś pozycji, a nie jak jest do tej pory, że użytkownik sam musi ręcznie przenumerowywać numery inw. i sygnaturę książek. Jestem przekonany, że usprawniło by to działanie programu.
Z wyrazami szacunku,
Adam Kędzior